Kamera samochodowa – jak działa?

Kamera samochodowa to wygodne i często poprawiające bezpieczeństwo na drodze narzędzie. Jak działa kamera samochodowa? Czy można zastąpić ją kamerą w telefonie albo sportową?

Spis treści:

  1. Jakie funkcje mają kamery samochodowe?
  2. Czy kamery samochodowe nagrywają cały czas?
  3. Czy zwykła kamera sprawdzi się w samochodzie?

Jakie funkcje mają kamery samochodowe?

Kamery samochodowe działają, wykorzystując pojazd jako źródło zasilania. Nagrywają wideo, gdy samochód jest włączony lub, gdy urządzenie jest podłączone na stałe do pojazdu, gdy czujnik wykryje kolizję lub gdy kamera wykryje ruch. Nagrywając w sposób ciągły, kamera samochodowa może rejestrować każdy incydent na drodze lub nieoczekiwaną sytuację. Dopóki kamera ma zasilanie i jest włączona, będzie nagrywać wszystko w swoim polu widzenia.

Rejestratory samochodowe są dużo lepszym rozwiązaniem niż inne technologie nagrywania wideo, które nie są specjalnie stworzone do tego celu. Są zaprojektowane do nagrywania wysokiej jakości wideo, gdy pojazd jest zaparkowany lub w ruchu w dzień, lub w nocy. Mogą wytrzymać ekstremalne temperatury po zamontowaniu na przedniej szybie. Kamera może też automatycznie zapisywać filmy po wykryciu kolizji. Większość z nich jest prosta w konfiguracji, łatwa do zasilania z akumulatora samochodowego i nie wymaga ręcznego uruchamiania, zatrzymywania ani zapisywania nagrań. Zapisane nagrania można przesłać na dowolnie wybrany nośnik.

Sprawdź naszą ofertę kamer samochodowych!

Czy kamery samochodowe nagrywają cały czas?

Kamery samochodowe są zaprojektowane tak, aby nagrywać cały czas, gdy samochód jest włączony. Wiele kamer umożliwia ręczne włączanie i wyłączanie zasilania, ale większość włącza się natychmiast i zaczyna działać, gdy tylko zostaną podłączone do źródła zasilania.

W przypadku zasilania ze standardowego gniazda w samochodzie kamera zwykle nie działa, gdy samochód jest wyłączony. Kamery samochodowe wymagają stałego źródła zasilania, aby mogły działać, gdy samochód np.: stoi na parkingu. Kamery samochodowe mogą działać, gdy pojazd jest wyłączony. Czujniki ruchu mogą uruchamiać kamerę i rejestrować podejrzaną aktywność w pobliżu samochodu. Kamera zarejestruje kolizje czy włamanie.

Sensor przy włączonym trybie parkingowym włącza kamerę, gdy wyczuje ona uderzenie lub wstrząs  i dodał bym parę słów o timelipse w kamerze.

Czy zwykła kamera sprawdzi się w samochodzie?

Zwykłe kamery nie sprawdzą się jako rejestrator jazdy. Do ich największych minusów należy:

  • Kiepska jakość nagrania w słabych warunkach oświetleniowych. Zwykła kamera ma inaczej skonstruowaną optykę i nie zarejestruje wysokiej jakości obrazu nocą
  • Wielkość baterii. Kamery samochodowe są małe i mają małe akumulatory. Zwykłe kamery czy kamery sportowe mają duże i pojemne baterie. W mniejszym stopniu są one odporne na przegrzanie. Bateria tak może wybuchnąć i spowodować niebezpieczeństwo, a nawet zniszczenie pojazdu. Z tych powodów nagrywanie telefonem komórkowym to również zły pomysł.
  • Funkcjonalność. W zwykłych kamerach czy kamerach sportowych znajdziemy funkcje kompletnie nieprzydane na drodze, a tych potrzebnych nie będzie. Tylko kamery samochodowe mają takie funkcje jak: nagrywanie w pętli, tryb parkingowy, detekcje ruchu czy moduł GPS.

Szukając rejestratora samochodowego lepiej postawić na dedykowane do tego celu rozwiązania. Tylko wysokiej jakości kamery samochodowe spełnią swoje funkcje i zapewnią bezpieczeństwo auta, pasażerów i kierowcy.