Kamera samochodowa z GPS – czy warto?

Z roku na rok coraz więcej kierowców montuje wideorejestratory samochodowe w swoich pojazdach, chcąc zapewnić sobie maksymalne bezpieczeństwo na drodze. Urządzenia te rejestrują obraz, a późniejszy materiał może być ważnym dowodem w sprawie zdarzenia drogowego czy takim, który pozwoli wywalczyć odszkodowanie od ubezpieczyciela. Wraz z postępem technologicznym wideorejestratory zostały wyposażone w dodatkowe funkcje. Jedną z nich jest moduł GPS.

Jakie korzyści płyną ze wbudowanego modułu GPS?

Głównym zadaniem kamer samochodowych jest rejestracja obrazu w czasie jazdy. Wiele urządzeń ma jeszcze wiele innych funkcji, które zwiększają bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów, poprzez zbieranie dodatkowych danych. Tak jest w przypadku modułu GPS. Za pomocą tej funkcji kamera rejestruje prędkość pojazdu, szerokość geograficzną pojazdu czy wysokość nad poziomem morza. Wszystkie dane mogą być prezentowane na wyświetlaczu lub mogą być ukryte na życzenie kierowcy. Warto wiedzieć, że cały zestaw informacji jest widoczny w czasie odtwarzania nagranego materiału za pomocą specjalnego oprogramowania zapewnionego przez producenta wideorejestratora. W rezultacie nagranie będzie prezentowało nie tylko obraz z pokonywanej drogi, lecz także pozycję geograficzną auta, a także uzyskane prędkości.

Co zatem daje moduł GPS? Zestaw dodatkowych danych zbieranych podczas podróży, może z powodzeniem zostać wykorzystany do wielu spraw. Materiały z jazdy zawierające takie dane z łatwością pozwolą uzyskać odszkodowanie od ubezpieczyciela. Dane z GPS mogą nas ustrzec przed mandatem, gdy policjant będzie przekonany, że przekroczyliśmy dozwoloną prędkość – wtedy będziemy mogli pokazać zapis z kamery, prezentujący informację, z jaką prędkością jechaliśmy. Jak widać, kamera z GPS daje wiele możliwości, przede wszystkim pomagając chronić interesy kierowcy.

Radary a moduł GPS

Oprócz wymienionych powyżej korzyści, dzięki modułowi GPS wideorejestrator może nas ostrzec przed położonym w pobliżu fotoradarze. Jak to możliwe? Kamery samochodowe z GPS są wyposażone w bazę fotoradarów, która sama się aktualizuje. Zazwyczaj ostrzeżenie o fotoradarze występuje w postaci powiadomienia na wyświetlaczu lub powiadomienia głosowego. W ten sposób możemy uniknąć otrzymania punktów karnych i kary pieniężnej za przekroczenie prędkości. Kupując zatem kamerę z GPS używane, jak dotąd specjalne oprogramowanie zawierające mapy polskich dróg z aktualnymi lokalizacjami fotoradarów nie będzie już potrzebne.

Jakie modele mają moduł GPS?

Obecnie na polskim rynku kamer samochodowych marką sprzedającą wideorejestratory z modułem GPS jest 70mai, która działa w ekosystemie Xiaomi. Niemal w każdej kamerze znajduje się taki moduł. Dzięki temu kamery rejestrują obraz najwyższej jakości oraz dostarczają dane na temat podróży.