Jak zamontować kamerę samochodową?

Kamerka samochodowa to urządzenie niezwykle popularne, które okazuje się szczególnie przydatne podczas różnego rodzaju kolizji, drogowych nieporozumień i niebezpiecznych sytuacji. Dla wielu osób nagranie z kamerki stanowiło cenny dowód w sądzie, czy u ubezpieczyciela. Dzisiaj przybliżymy Wam temat prawidłowego montażu takiego sprzętu.

  1. Gdzie nie montować kamerki samochodowej?
  2. Gdzie zamontować kamerkę samochodową?
  3. Jak zamontować kamerkę samochodową?

Gdzie nie montować kamerki samochodowej?

Przed montażem kamery samochodowej warto dokładnie zapoznać się z jej instrukcją. Nie będzie bowiem żadnego pożytku z urządzenia, które jest nieprawidłowo zamocowane. A zatem – gdzie nie montować kamerki? Lepiej zrezygnujmy z takich miejsc jak:

  • środek przedniej szyby – to zdecydowanie najczęściej popełniany błąd podczas mocowania urządzenia. Kamera w tym miejscu znajduje się w polu widzenia kierowcy, co znacznie wpływa na bezpieczeństwo jazdy. Poza tym takie umiejscowienie utrudnia obsługę urządzenia.
  • Deska rozdzielcza – kamera zamocowana w tym miejscu nie będzie w pełni wydajna, ponieważ sporą część ekranu zajmie deska rozdzielcza i niebo. W efekcie nagranie może być zupełnie nieprzydatne.
  • Rogi szyby przedniej – takie miejsce również negatywnie wpływa na jakość nagrania z kamerki. Urządzenia te mają często taki kąt nagrywania, którego nie warto ograniczać (np. bocznym słupkiem rogu szyby).
  • Należy unikać montażu kamery na szybie w obszarze, którego nie obejmuje zasięg pracy wycieraczek przednich. Co z kamery zamontowanej po za zasięgiem wycieraczek, gdzie przednia szyba w 99% będzie brudna, nie przejrzysta.

Gdzie zamontować kamerkę samochodową?

Najlepszym miejscem na zamontowanie kamery samochodowej jest okolica lusterka wstecznego. W takim położeniu urządzenie działa najbardziej efektywnie i rejestruje obraz z pełnym zakresie. Ekranu nie zasłaniają również różnego rodzaju elementy auta, takie jak maska, deska rozdzielcza czy boczne słupki. Kamerka zamontowana w ten sposób jest też niezwykle prosta w obsłudze, ponieważ przez cały czas znajduje się w zasięgu ręki kierowcy. Urządzenie umiejscowione przy wstecznym lusterku to ponadto najbezpieczniejsze rozwiązanie, ponieważ wideo rejestrator w żaden sposób nie rozprasza kierowcy.

Znajdź kamerę samochodową dla siebie!

Jak zamontować kamerkę samochodową?

Wiele kamer dostępnych na rynku posiada specjalną przyssawkę, za pomocą której mocujemy urządzenie do szyby samochodu. Urządzenia marki 7mai posiadają naklejkę elektrostatyczną i przyklejany uchwyt, co jest dużo bardziej niezawodnym rozwiązaniem i niweluje ryzyko odklejenia się kamery od szyby. Przy takim montażu, należy pamiętać, że przykleja się ją do płaskiej powierzchni szyby oraz należy omijać czarne wykropkowane/pomalowane miejsca przy krawędziach szyby. 

Zakup solidnej kamerki samochodowej to z pewnością wartościowa inwestycja, która może zwrócić się szybciej, niż sądzisz. Posiadanie w aucie „drugiego oka”, które w dodatku rejestruje cały przebieg trasy, uchroniło nie jednego kierowcę przed poważnymi tarapatami lub pomogło namierzyć pirata drogowego.