Kamera samochodowa – jak działa?

Kamera samochodowa to wygodne i często poprawiające bezpieczeństwo na drodze narzędzie. Jak działa kamera samochodowa i na co zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru kamery samochodowej? Omawiamy najważniejsze aspekty związane z kamerkami, takie jak funkcje, pamięć, zasilanie, montaż, dźwięk i obraz.

Spis treści:

 1. Czym są kamery samochodowe
 2. Montaż kamer samochodowych
 3. Obraz w kamerkach samochodowych
 4. Dźwięk w kamerach do samochodu
 5. Zasilanie w kamerach samochodowych
 6. Pamięć w kamerach samochodowych
 7. Jakie funkcje mają kamery samochodowe?
 8. Czy kamery samochodowe nagrywają cały czas?
 9. Czy zwykła kamera sprawdzi się w samochodzie?
 10. Wybór odpowiedniej kamery samochodowej

Czym są kamery samochodowe?

Kamera do samochodu to mała kamera zamontowana najczęściej w okolicy lusterka wstecznego lub przedniej szybie samochodu i skierowana w stronę drogi. Kamerka samochodowa włącza się po uruchomieniu silnika i rejestruje całą podróż. Filmy z kamery samochodowej mogą być oznaczane znacznikami, co czyni je doskonałym źródłem dowodów wszelkiego rodzaju incydentów drogowych. Niektóre kamerki samochodowe wyposażone są nawet Tryb parkingowy, który rozpoczyna nagrywanie po wykryciu uderzenia. Jeśli ktoś uderzy w lusterko boczne lub uderzy w Twój samochód podczas parkowania i nie zostawi wiadomości o zdarzeniu, to masz większą szansę na ustalenie, kto jest odpowiedzialny za uszkodzenie.

Istnieją 3 główne typy kamer samochodowych:

 • Kamery samochodowe z widokiem z przodu rejestrują wszystko, co znajduje się przed Tobą, w tym ruch, który obserwujesz. Niestety nie mają możliwości zobaczenia, co dzieje się za tobą. 
 • Kamery samochodowe z widokiem z przodu i z tyłu rejestrują widok z przodu i z tyłu samochodu. Wiele wypadków na drodze ma miejsce przy niskich prędkościach i wiąże się z kolizją z tyłu. Zainwestowanie w kamery samochodowe, które oferują oba widoki, może być warte uniknięcia dodatkowych wydatków na wypadek zdarzenia drogowego. Sprawdź dlaczego warto używać kamery przód tył.
 • Kamery z widokiem z kabiny zapewniają widok z lotu ptaka na to, co wydarzyło się w samochodzie. Stosowane głównie w taksówkach i serwisach samochodowych, mogą być przydatne, jeśli dzielisz samochód lub chcesz sprawdzić własne nawyki jazdy.

Montaż kamer samochodowych

Kamerki samochodowe najczęściej montuje się na jeden z dwóch sposobów montażu kamery samochodowej. Mocowanie na przyssawkę i mocowanie na taśmę. Mocowanie kamery wpływa na jakość zarejestrowanego przez nią obrazu. Jak zamontować kamerę samochodową?

Mocowanie kamery na przyssawkę

Jednym z najpopularniejszych sposobów jest mocowanie na przyssawkę. Taki montaż to wiele zalet. Jednym z nich jest łatwość i szybkość montażu. Tego rodzaju mocowanie daje też dużą swobodę co do miejsca. Nie pozostawia też śladów po odczepieniu. Mocowanie na przyssawkę jest stabilne i gwarantuję, że kamerka samochodowa nie odczepi się podczas gwałtownych manewrów na drodze. Materiał, z którego wykonana jest przyssawka to tworzywo sztuczne. Pod wpływem niskich i wysokich temperatur może się odkształcać i tracić swoje właściwości. Może być konieczna wymiana tego elementu raz na jakiś czas.

Mocowanie kamery na taśmę elektrostatyczną

Jest to mocowanie za pomocą specjalnej naklejki. Jest ona wykonana z elektrostatycznej folii polipropylenowej, która ma zdolność samoczynnego przyczepiania się do różnych powierzchni. Najczęściej w autach tego rodzaju mocowanie stosuje się, montując kamerkę do szyby. Aby prawidłowo przymocować kamerę, należy w pierwszej kolejności przykleić przezroczystą naklejkę, a w drugiej kolejności zamocować do niej za pomocą taśmy dwustronnej kamerkę. Możemy wielokrotnie zmieniać miejsce mocowania, a naklejka nie utraci swoich właściwości. To jedna z największych zalet tego rodzaju montażu.

Obraz w kamerkach samochodowych

Jakość nagrywanego obrazu w kamerkach samochodowych powinna być jednym kryteriów wyboru odpowiedniego modelu. Ważna jest rozdzielczość. Kiedy mówimy o rozdzielczości, to mamy na myśli szczegóły, w jakich nagrywa kamera samochodowa. Najwyższą rozdzielczością na rynku jest obecnie kamera samochodowa 4K, która może pochwalić się jakością obrazu porównywalną z wysokiej klasy telewizorami i kamerami. Zapewnia to najlepszą jakość nagrania z kamery samochodowej w porównaniu z innymi modelami dzięki ulepszonemu kontrastowi i gamie kolorów. Najwyższa jakość obrazu wpływa na cenę kamery. Musisz więc zastanowić się, czego potrzebujesz od swojej kamery samochodowej i czy jest to warte inwestycji, czy też inny model, nadal zapewniający wysokiej jakości materiał filmowy, ale po niższych kosztach, spełni Twoje potrzeby. Kamery 720p rejestrują 30 klatek na sekundę. Jest to standard podobny do jakości obserwowanej w transmisjach HD w telewizji. Jeśli chodzi o rozdzielczość kamery samochodowej, następnym krokiem jest 1080 p. Określane szerzej jako Full HD, kamery o rozdzielczości 1080p, mogą nagrywać z większą szybkością 60 klatek na sekundę. Ta rozdzielczość obrazu sprawia, że ​​wideo jest znacznie płynniejsze niż w niższych rozdzielczościach. Oznacza to również, że rejestrowana jest dwukrotnie większa liczba klatek na sekundę w porównaniu z innymi modelami, co pozwala na łatwe dostrzeżenie większej liczby szczegółów, takich jak odległe tablice rejestracyjne, podczas odtwarzania nagrań. Kamery samochodowe coraz lepiej radzą sobie też z nagrywaniem po zmroku. Wybierając odpowiedni model kamery, warto sprawdzić jej specyfikacje.

Dźwięk w kamerach do samochodu

Kamery samochodowe rejestrują wyraźny dźwięk wewnątrz i na zewnątrz pojazdu, w którym zostały skonfigurowane i zainstalowane. Większość kamer samochodowych jest wyposażona w opcję nagrywania dźwięku, która umożliwia nagrywanie dźwięku z wnętrza kabiny oraz docierających dźwięków z zewnątrz. Tak więc, o ile wybierzesz opcję nagrywania dźwięku, gdy masz zainstalowaną kamerę samochodową, możesz mieć pewność, że dźwięk zostanie nagrany oprócz materiału wideo. Nagrania dźwiękowe mogą być dodatkowym dowodem w przypadku wypadków, kolizji lub zdarzeń na parkingach. Nagrywanie dźwięku w kamerach samochodowych przydaje się również zawodowym kierowcom, firmom transportowym i w taksówkach.

Zasilanie w kamerach samochodowych

Kamery samochodowe mogą być wyposażone w różne źródła zasilania. Najwięcej modeli korzysta z zasilania akumulatorowego lub kondensatora. Akumulatory, które zasilają kamery samochodowe, mają niewielką pojemność. Energii wystarcza zazwyczaj tylko na kilka minut po wyłączenia zasilania przewodowego. To wystarczy na włączenie kamery, zmianę ustawień lub uruchomienie się w trybie parkingowym. Kondensator podtrzymuje działanie kamery tylko przez kilkanaście sekund. Jego przewaga nad akumulatorem to większa odporność na czynniki atmosferyczne. Jeżeli chcesz, by Twoja kamerka działała cały czas, nawet w trakcie postoju to będziesz potrzebować specjalnego adaptera do gniazda zasilania.

Pamięć w kamerkach samochodowych

Nagrywanie obrazu i dźwięku to podstawowa funkcja kamery samochodowej. Do tego celu potrzebna jest odpowiednia karta pamięci. Powinna być ona kompatybilna z kamerą samochodową. Oto kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniej karty pamięci. 

Więcej o rodzajach kart pamięci do kamer samochodowych przeczytasz na naszym blogu.

Rozdzielczość

Im wyższa rozdzielczość kamery samochodowej, tym większe zapotrzebowanie na miejsce do przechowywania danych. Obrazy 4K zajmują znacznie więcej miejsca niż obrazy 1080p, które zajmują znacznie więcej miejsca niż 720p.

Zapis danych

Karty pamięci kamerek samochodowych są wielokrotnie nadpisywane. Większa pojemność pamięci zmniejsza liczbę cykli zapisu i wydłuża żywotność karty.

Czas użytkowania

Ogólnie rzecz biorąc, jedna godzina nagrywania w rozdzielczości 1080p zajmuje około 6 GB. Jazda dwie godziny dziennie przez pięć dni w tygodniu wymagałaby około 60 GB pamięci lub karty 64 GB.

Szybkość klatek

Kamery samochodowe zazwyczaj rejestrują od 30 do 60 klatek na sekundę (FPS). 60 klatek na sekundę zapewnia obraz o wyższej jakości, ale zajmuje również dwa razy więcej miejsca na dane, a wideo 30 klatek na sekundę zapewnia dobrą jakość.

Pojemność

Ważne jest, aby pamiętać o pojemności swojej karty. Jaka jest maksymalna pojemność i w którym momencie przestaje nagrywać? Czy automatycznie wraca do początku i nadpisuje starsze nagrania? Tak czy inaczej, opłaca się znać funkcje kamery w odniesieniu do kart pamięci.

Karty pamięci powinny być również wytrzymałe. W aucie nawet w ciągu jednej doby różnica temperatur może wynosić kilkadziesiąt stopni. Karta pamięci musi to przetrwać.

Co jeśli skończy nam się pamięć w kamerze samochodowej? Sprawdź w naszym artykule na blogu!

Jakie funkcje mają kamery samochodowe?

Kamery samochodowe działają, wykorzystując pojazd jako źródło zasilania. Nagrywają wideo, gdy samochód jest włączony lub, gdy urządzenie jest podłączone na stałe do pojazdu, gdy czujnik wykryje kolizję lub gdy kamera wykryje ruch. Nagrywając w sposób ciągły, kamera samochodowa może rejestrować każdy incydent na drodze lub nieoczekiwaną sytuację. Dopóki kamera ma zasilanie i jest włączona, będzie nagrywać wszystko w swoim polu widzenia.

Rejestratory samochodowe są dużo lepszym rozwiązaniem niż inne technologie nagrywania wideo, które nie są specjalnie stworzone do tego celu. Są zaprojektowane do nagrywania wysokiej jakości wideo, gdy pojazd jest zaparkowany lub w ruchu w dzień, lub w nocy. Mogą wytrzymać ekstremalne temperatury po zamontowaniu na przedniej szybie. Kamera może też automatycznie zapisywać filmy po wykryciu kolizji. Większość z nich jest prosta w konfiguracji, łatwa do zasilania z akumulatora samochodowego i nie wymaga ręcznego uruchamiania, zatrzymywania ani zapisywania nagrań. Zapisane nagrania można przesłać na dowolnie wybrany nośnik.

Nagrywanie w pętli

Wszystkie kamery zbudowane specjalnie do użytku w samochodzie mają tak zwaną funkcję nagrywania w pętli. Oznacza to, że kamera będzie nagrywać do momentu zapełnienia karty pamięci, a następnie zacznie nagrywać nowe filmy na najstarszych plikach.

GPS

Dzięki włączeniu GPS w kamerze samochodowej urządzenie może zapisać dokładną lokalizację i prędkość podróży. Informacje te, w połączeniu z nagranym wideo, mogą stworzyć pełniejszy obraz wydarzeń prowadzących do jakiegokolwiek incydentu.

G sensor

G sensor mierzy ruch pojazdu w 3 osiach. Informacje te mogą  pomóc nakreślić obraz wydarzeń w przypadku incydentu, ale mogą również wywołać odpowiednią reakcję kamery samochodowej. Większość kamer wykryje znaczący ruch lub przeciążenie i automatycznie zablokuje tworzony plik wideo, co oznacza, że ​​każdy znaczący materiał jest bezpieczny.

Ochrona parkingowa

Ta przydatna funkcja zapewnia ochronę, gdy jesteś z dala od samochodu. Nie tylko od kolizji z innymi kierowcami, którzy mogą wpaść na Twój pojazd i opuścić parking, ale także, aby zniechęcić ludzi, którzy mogą próbować włamać się lub ukraść Twój samochód. Większość kamer samochodowych z tą funkcją automatycznie włączy tryb parkowania, gdy wykryją, że zapłon został wyłączony lub pojazd był nieruchomy przez określony czas.

Tryb zdjęć

Oprócz wysokiej jakości nagrywania wideo niektóre kamery samochodowe umożliwiają również robienie zdjęć. Może to być bardzo przydatne w razie wypadku, ponieważ pozwala uchwycić dodatkowe szczegóły.

Ekrany LCD

Ekrany umożliwiają przeglądanie nagranych plików wideo i poruszanie się po systemach menu, aby pomóc w konfiguracji urządzenia. Dzięki temu Twoja kamera będzie znacznie bardziej dostępna i przyjazna dla użytkownika.

Obiektywy szerokokątne

Aby zapewnić zarejestrowanie jak największej ilości informacji na wideo, kamery samochodowe wykorzystują obiektywy szerokokątne. Zapewniają one, że wszelkie zarejestrowane dowody obejmują zdarzenia, które występuje nie tylko bezpośrednio przed pojazdem, ale także po bokach.

Sprawdź naszą ofertę kamer samochodowych!

Czy kamery samochodowe nagrywają cały czas?

Kamery samochodowe są zaprojektowane tak, aby nagrywać cały czas, gdy samochód jest włączony. Wiele kamer umożliwia ręczne włączanie i wyłączanie zasilania, ale większość włącza się natychmiast i zaczyna działać, gdy tylko zostaną podłączone do źródła zasilania.

W przypadku zasilania ze standardowego gniazda w samochodzie kamera zwykle nie działa, gdy samochód jest wyłączony. Kamery samochodowe wymagają stałego źródła zasilania, aby mogły działać, gdy samochód np.: stoi na parkingu. Kamery samochodowe mogą działać, gdy pojazd jest wyłączony. Czujniki ruchu mogą uruchamiać kamerę i rejestrować podejrzaną aktywność w pobliżu samochodu. Kamera zarejestruje kolizje czy włamanie.

Sensor przy włączonym trybie parkingowym włącza kamerę, gdy wyczuje ona uderzenie lub wstrząs  i dodał bym parę słów o timelipse w kamerze.

Czy zwykła kamera sprawdzi się w samochodzie?

Zwykłe kamery nie sprawdzą się jako rejestrator jazdy. Do ich największych minusów należy:

 • Kiepska jakość nagrania w słabych warunkach oświetleniowych. Zwykła kamera ma inaczej skonstruowaną optykę i nie zarejestruje wysokiej jakości obrazu nocą
 • Wielkość baterii. Kamery samochodowe są małe i mają małe akumulatory. Zwykłe kamery czy kamery sportowe mają duże i pojemne baterie. W mniejszym stopniu są one odporne na przegrzanie. Bateria tak może wybuchnąć i spowodować niebezpieczeństwo, a nawet zniszczenie pojazdu. Z tych powodów nagrywanie telefonem komórkowym to również zły pomysł.
 • Funkcjonalność. W zwykłych kamerach czy kamerach sportowych znajdziemy funkcje kompletnie nieprzydane na drodze, a tych potrzebnych nie będzie. Tylko kamery samochodowe mają takie funkcje jak: nagrywanie w pętli, tryb parkingowy, detekcje ruchu czy moduł GPS.

Szukając rejestratora samochodowego lepiej postawić na dedykowane do tego celu rozwiązania. Tylko wysokiej jakości kamery samochodowe spełnią swoje funkcje i zapewnią bezpieczeństwo auta, pasażerów i kierowcy. 

Wybór odpowiedniej kamery samochodowej

Ogólnie rzecz biorąc kamery samochodowe, są zaprojektowane tak, aby zapewnić spokój kierowcom dbającym o bezpieczeństwo i zapewnić ochronę przed mniej dbającymi o bezpieczeństwo użytkownikami dróg. Oferują bezpiecznym, sumiennym kierowcom pewność, że jeśli ulegną wypadkowi na drodze, będą mieli szczegółowy zapis tego, co się. Informacje te mogą okazać się bezcenne w przypadku roszczeń ubezpieczeniowych, ponieważ dostarczają niepodważalnych dowodów na to, która strona jest winna. Wybierając odpowiednią kamerę, warto postawić na sprawdzonego i ugruntowanego na rynku producenta. Dzięki temu Twoja kamera będzie Ci długo służyć i zapewni wysoki stopień bezpieczeństwa.