Co się stanie, jeśli skończy mi się pamięć w kamerze samochodowej?

Teraz, gdy masz już nową, błyszczącą kamerę samochodową, wpierw musisz dowiedzieć się, jak dokładnie ona działa. Nie tylko jakie ma dodatkowe funkcje, ale przede wszystkim gdzie zapisuje pliki, jak wiele może ich zapisać oraz co się stanie, kiedy miejsce się skończy. No i czy kamera samochodowa będzie działać bez karty SD? Na szczęście znamy odpowiedzi na wszystkie te pytania!

Spis treści

  1. Nowoczesne kamerki samochodowe a pamięć wbudowana
  2. Kamerka samochodowa a karta pamięci
  3. Nagrywanie w pętli – wygodna opcja nowych modeli

Nowoczesne kamerki samochodowe a pamięć wbudowana

Każda kamerka samochodowa posiada pamięć wbudowaną, na której zapisywane są pliki filmowe. Pojemność zależna jest od modelu i jest jedną z wielu wyznaczników ceny końcowej. Im pojemniejsza jest kamerka – tym więcej kosztuje, choć na cenę wpływa mają również inne wartości takie jak dodatkowe funkcje (w tym funkcja zapętlenia, o której niżej). Dla przykładu jedna z nowocześniejszych bestellerowych kamer dostępnych w naszym sklepie – kamera samochodowa 70mai M500 – wyposażona może być, w zależności od modelu, w pamięć eMMC, 32gb, 64gb lub nawet 128gb. Prędkość zapisu wynosi 150mb/s, natomiast odczytu – aż 230mb/s, co umożliwia szybkie nagrywanie i pobieranie zdjęć oraz nagrań video.

Kamerka samochodowa a karta pamięci

Choć nie każda kamera samochodowa posiada slot na kartę pamięci (chociażby wspomniana 70mai M500 jest jej pozbawiona), istnieją na rynku modele, które są w niego zaopatrzone. W takim przypadku bardzo istotne jest, aby dobrać taką kartę pamięci, jaka sprosta pracy w tak wymagającym sprzęcie; karta powinna mieć wysoką pojemność (zalecamy minimum 32gb) oraz tak jak pamięć wbudowana – wysoką wartość prędkości zapisu oraz odczytu. Warto postawić na karty dedykowane nagraniom video – ze względu na szybkość ich działania. Zarówno pamięć wbudowana, jak i dobrze dobrana karta pamięci służą wprawdzie temu, by przechować cenny materiał dowodowy.

Znajdź kamerę samochodową dla siebie!

Nagrywanie w pętli – wygodna opcja nowych modeli

Niemniej niezależnie od sprzętu, każda pamięć się kiedyś kończy – czy to wbudowana, czy to dołączona w postaci osobnej, zewnętrznej karty. Jeśli tak się stanie, w przypadku starszych modeli włączy się odpowiednia dioda sygnalizująca, że miejsce właśnie się skończyło (lub jest ono na wykończeniu) i za moment nagrywanie zostanie wstrzymane. W takim wypadku pamięć kamery trzeba wyczyścić ręcznie, pozbywając się jak najstarszych nagrań. Natomiast nowsze modele rejestratorów jazdy posiadają opcję tak zwanego nagrywania w pętli. Funkcja ta polega na automatycznym zapisywaniu nowych nagrań na tych najstarszych – dzięki czemu kamera nie wstrzymuje rejestracji.

Tak czy inaczej, pamiętaj, by – zgodnie z zaleceniami producenta – raz na dwa tygodnie sformatować swoje urządzenie rejestrujące. Dzięki temu zapewnisz dłuższą żywotność dedykowanej karcie oraz wbudowanym dyskom. Przy czym warto przed tym przeglądać pliki i kopiować te najbardziej potrzebne. W innym razie możesz je bezpowrotnie utracić.