Dźwięk w kamerach samochodowych. Kiedy się przydaje?

Zdecydowana większość modeli kamer samochodowych dostępnych na obecnym rynku, wyposażona jest w funkcję nagrywania dźwięku. Można oczywiście wyłączyć tę funkcję, jednak w niektórych przypadkach okazuje się ona wręcz nieoceniona. Kiedy warto nagrywać dźwięk w aucie?

  1. Niebezpieczne sytuacje na parkingu
  2. Usługi transportowe i taksówki
  3. Wypadki i kolizje

Niebezpieczne sytuacje na parkingu

Wydawać by się mogło, że na parkingu nie może spotkać nas nic zaskakującego, aż do momentu, w którym nastąpi nieoczekiwaną stłuczka lub nieprzyjemna sytuacja, a takich niestety nie brakuje! Wówczas zainstalowana kamera z opcją nagrywania dźwięku dokładnie nagra nie tylko odgłosy z przedniej części pojazdu (czyli np. rozmowę z drugim kierowcą), ale również to, co dzieje się z tyłu (np. moment uderzenia w samochód). Tego typu nagranie może w dalszej kolejności stanowić istotny dowód w sprawie, dzięki czemu sprawca wypadku nie będzie w stanie uciec przed odpowiedzialnością.

Usługi transportowe i taksówki

Funkcja nagrywania dźwięku w kamerze samochodowej doceniana jest przede wszystkim przez zawodowych kierowców, pracowników firm transportowych i taksówkarzy. Niestety, ale nie wszyscy klienci nalezą do kulturalnych i miłych. Podczas pracy taksówkarza zdarza się szereg nieprzyjemnych sytuacji, w tym oskarżenia o kradzieże, oszustwa czy nawet próby szantażu. Świadomość, że w samochodzie zainstalowany jest profesjonalny rejestrator, który nagrywa dźwięk z wnętrza całego pojazdu, pozwala kierowcom poczuć się pewniej i bezpieczniej, a w razie potrzeby nagranie może stanowić istotny dowód w sprawie, oczyścić kierowcę z niesprawiedliwych podejrzeń lub w rzeczowy sposób oskarżyć pasażera o popełnienie danego wykroczenia.

Wypadki i kolizje

Dźwięk z kamery samochodowej jest jednym z pierwszych dowodów zabezpieczanych przez policję i Sąd w sytuacji groźnego wypadku lub kolizji. Jest on swego rodzaju dopełnieniem obrazu, który udało się zarejestrować. Dźwięk silnika, hamowania czy przyśpieszania drugiego auta będzie słychać, zanim jeszcze kierowca znajdzie się w pobliżu (aby zapisać dźwięk lepszej jakości, właściciele kamer często otwierają okno). Wówczas możliwe jest wyciągnięcie wielu istotnych wniosków, które są później kluczowe dla przebiegu całej sprawy.

Jak widać, dźwięk w kamerach samochodowych to niezwykle przydatna opcja nie tylko dla zawodowych kierowców i przewoźników. Podczas wyboru urządzenia warto zatem sprawdzić, czy dany model posiada tę opcję.

Wszystkie nasze kamery samochodowe znajdziesz tutaj