W jaki sposób system ADAS pomaga Ci na drodze?

Technologia pozwala na zdecydowanie łatwiejsze i bardziej komfortowe prowadzenie samochodu. Nie chodzi tutaj wyłącznie o automatyczną skrzynię biegów, ale przede wszystkim o system ADAS. Jest to rozwiązanie eliminujące dużą część błędów, które kierowcy mogą popełniać ze względu na zmęczenie lub nieuwagę.

Spis treści:

 1. Co składa się na system ADAS?
 2. Korzyści dla naszego komfortu
 3. Mniejsza liczba stłuczek i usterek

Co składa się na system ADAS?

ADAS to skrót od angielskiego sformułowania Advanced Driver Assistance Systems. Jak sama nazwa wskazuje, wszystkie rozwiązania mają pomóc kierowcy w trakcie jazdy. Na sam system składa się kilka elementów:

 • system wspomagający parkowanie – czujniki oraz kamera cofania
 • tempomat, przydatny szczególnie podczas podróży autostradą lub drogą ekspresową
 • system kontroli pasa ruchu
 • system kontroli znaków drogowych
 • system prezentowania informacji na przedniej szybie
 • system e-call

Większość z nich możemy znaleźć w samochodach nowej generacji. Niektóre – takie jak kamera cofania – można zamontować na własną rękę, nawet jeżeli w wyposażeniu auta nie ma takiego elementu. Część z nich, w tym między innymi nasze, mogą zawierać systemy ADAS takie jak:

 • kontrola pasa ruchu
 • ostrzeganie przed zbliżaniem się do pojazdu z przodu
 • informowanie o ruchu pojazdów przed Tobą
 • wykrywanie pieszych i rowerzystów (tylko w modelu M500)

Korzyści dla naszego komfortu

Oczywiście żadna technologia jeszcze nie pozwala nam na całkowite zaufanie naszym czterem kółkom w trakcie podróży. Rozwiązania gwarantowane przez system ADAS mają jednak na celu poprawę naszego komfortu jazdy oraz pomoc w trudnych sytuacjach. Dobrym przykładem jest kontrola pasa ruchu. Podczas kilkugodzinnej podróży można mieć chwilę zawahania lub odpłynięcia myślami poza drogę. Wtedy samochód jest w stanie nam dać sygnał, że nienaturalnie zjeżdżamy poza nasz pas ruchu. Dzięki temu cały czas utrzymujemy kontrolę nad samochodem, a jednocześnie otrzymujemy asystenta do zadań specjalnych.

Mniejsza liczba stłuczek i usterek

Ta sytuacja bardzo dobitnie pokazuje, jak ADAS wpływa na nasze bezpieczeństwo. Nieuwaga i opuszczenie swojego pasa ruchu to najczęstsza przyczyna wypadków na drogach szybkiego ruchu, które zazwyczaj kończą się tragicznie. Oczywiście także w tym przypadku działa system e-call, natychmiast powiadamiający o wypadku odpowiednie służby. Pozwala nam to na otrzymanie natychmiastowej pomocy nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach Unii Europejskiej, a także Norwegii i Szwajcarii. Schodząc na nieco mniej poważne zagrożenia, warto wspomnieć o aktywnej kamerze cofania. Świetnie sprawdza się ona nie tylko w samochodach osobowych, ale przede wszystkim ciężarowych i dostawczych, w których próżno szukać tylnej szyby lub lusterka.