W jaki sposób system ADAS pomaga Ci na drodze?
Technologia pozwala na zdecydowanie łatwiejsze i bardziej komfortowe prowadzenie samochodu. Nie chodzi tutaj wyłącznie o automatyczną skrzynię biegów, ale przede wszystkim o system ADAS. Jest to rozwiązanie eliminujące dużą część błędów, które kierowcy mogą popełniać ze względu na zmęczenie lub nieuwagę.
Spis treści:
- Co składa się na system ADAS?
- Korzyści dla naszego komfortu
- Mniejsza liczba stłuczek i usterek
Co składa się na system ADAS?
ADAS to skrót od angielskiego sformułowania Advanced Driver Assistance Systems. Jak sama nazwa wskazuje, wszystkie rozwiązania mają pomóc kierowcy w trakcie jazdy. Na sam system składa się kilka elementów:
- system wspomagający parkowanie – czujniki oraz kamera cofania
- tempomat, przydatny szczególnie podczas podróży autostradą lub drogą ekspresową
- system kontroli pasa ruchu
- system kontroli znaków drogowych
- system prezentowania informacji na przedniej szybie
- system e-call
Większość z nich możemy znaleźć w samochodach nowej generacji. Niektóre – takie jak kamera cofania – można zamontować na własną rękę, nawet jeżeli w wyposażeniu auta nie ma takiego elementu. Część z nich, w tym między innymi nasze, mogą zawierać systemy ADAS takie jak:
- kontrola pasa ruchu
- ostrzeganie przed zbliżaniem się do pojazdu z przodu
- informowanie o ruchu pojazdów przed Tobą
- wykrywanie pieszych i rowerzystów (tylko w modelu M500)
Korzyści dla naszego komfortu
Oczywiście żadna technologia jeszcze nie pozwala nam na całkowite zaufanie naszym czterem kółkom w trakcie podróży. Rozwiązania gwarantowane przez system ADAS mają jednak na celu poprawę naszego komfortu jazdy oraz pomoc w trudnych sytuacjach. Dobrym przykładem jest kontrola pasa ruchu. Podczas kilkugodzinnej podróży można mieć chwilę zawahania lub odpłynięcia myślami poza drogę. Wtedy samochód jest w stanie nam dać sygnał, że nienaturalnie zjeżdżamy poza nasz pas ruchu. Dzięki temu cały czas utrzymujemy kontrolę nad samochodem, a jednocześnie otrzymujemy asystenta do zadań specjalnych.
Mniejsza liczba stłuczek i usterek
Ta sytuacja bardzo dobitnie pokazuje, jak ADAS wpływa na nasze bezpieczeństwo. Nieuwaga i opuszczenie swojego pasa ruchu to najczęstsza przyczyna wypadków na drogach szybkiego ruchu, które zazwyczaj kończą się tragicznie. Oczywiście także w tym przypadku działa system e-call, natychmiast powiadamiający o wypadku odpowiednie służby. Pozwala nam to na otrzymanie natychmiastowej pomocy nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach Unii Europejskiej, a także Norwegii i Szwajcarii. Schodząc na nieco mniej poważne zagrożenia, warto wspomnieć o aktywnej kamerze cofania. Świetnie sprawdza się ona nie tylko w samochodach osobowych, ale przede wszystkim ciężarowych i dostawczych, w których próżno szukać tylnej szyby lub lusterka.