Montowanie kamery tylnej w samochodzie

Kamera na przedniej szybie auta to już powszechny obrazek. Poprawiają bezpieczeństwo i rejestrują ważne zdarzenia drogowe. Kierowcy coraz częściej w samochodzie instalują również tylne kamery. W artykule dowiesz się, dlaczego warto ją zamontować i jak zrobić to prawidłowo. Sprawdź!

Spis treści:

  1. Kamerka samochodowa – niezawodna pomoc kierowcy
  2. Na co zwrócić uwagę mocując kamerę samochodową?
  3. Jak prawidłowo zamontować kamerę wsteczną?

Kamerka samochodowa – niezawodna pomoc kierowcy

Jak już wspomnieliśmy we wstępie, coraz więcej kierowców korzysta z tego typu urządzeń. Te niewielkie urządzenia spełniają szereg funkcji. Przede wszystkim w trybie ciągłym rejestrują przebieg podróży. Jeżeli ma miejsce jakieś zdarzenie drogowe, to dzięki kamerze może ono zostać trwale zarejestrowane. Oprócz pomocy w trakcie jazdy wiele kamer wyposażonych jest w tryb parkingowy. Pod wpływem wstrząsów kamerka wybudza się i rejestruje obraz. Jest to przydatne w późniejszym ustaleniu sprawcy kolizji oraz wypłaty odszkodowania. Każda kamera, aby spełniała wyżej wymienione funkcje, musi być poprawnie zainstalowana.

Na co zwrócić uwagę mocując kamerę samochodową?

Kamera samochodowa powinna przede wszystkim być zamocowana tak, aby nie zasłaniać widoku kierowcy i utrudniać manewrowania pojazdem. Kamerka powinna być zainstalowana w zasięgu wzroku kierowcy i jego rąk. Wiele starszych modeli kamer nie jest wyposażona w sterowanie głosowe. Zbyt daleko zamontowana kamera nie pozwoliłaby nacisnąć odpowiedniego przycisku, kiedy jest to konieczne. Oprócz miejsca należy zwrócić o odpowiednie ustawienie obiektywu kamery. Nie może ona pokazywać zbyt dużej ilości drogi lub nieba. Prawidłowo dobrane parametry to takie, że widok w kamerze powinien pokazywać 30-40 proc. nieba 60 proc. drogi. To nie jedyne ustawienie obiektywu, na które trzeba zwrócić uwagę. Ponadto kamera powinna być umieszczona tak, aby widziała sygnalizacje świetlną w momencie gdy pojazd znajduje się na skrzyżowaniu. W przypadku kamer montowanych na tylnej szybie należy ją również zamontować centralnie, a obiektyw powinien być ustawiony podobnie jak w kamerze przedniej. Kamera nie powinna zasłaniać widoku kierowcy oraz nie utrudniać otwarcia bagażnika. Nie tylko kamera nie powinna zasłaniać widoku kierowcy. Wszystkie kable zasilające powinny być poprowadzone tak, aby nie stwarzać bezpieczeństwa dla podróżnych.

Jak prawidłowo zamontować kamerę wsteczną?

Sposoby montowania kamer różnych rodzajów mogą się różnić, dlatego należy zapoznać się z instrukcją obsługi. Przed montażem należy dokładnie wyczyścić i osuszyć szybę. Kamerę montujemy za pomocą przyssawki lub kleju. Po naklejeniu kamery należy połączyć przewody sygnałowe i wzdłuż górnej krawędzi poprowadzić je do kamerki przedniej. Po uruchomieniu kamery należy ustawić odpowiedni kąt.