Jak często trzeba formatować kartę pamięci w kamerze

https://cdn.pixabay.com/photo/2016/05/14/02/17/camera-1391324_960_720.jpg

 

Jednym z zadań kamery samochodowej jest wykonywanie zadań zapisu i odczytu danych. Kamery rejestrują obraz i dźwięk na dużą skalę i dlatego błędy kart pamięci mogą często się pojawiać. Może to skutkować utratą lub brakiem zapisu cennych danych. Jak się przed tym zabezpieczyć? Czy warto formatować karty pamięci w kamerkach samochodowych? Sprawdź w naszym artykule!

Spis treści:

  1. Ciężka praca kamer samochodowych
  2. Nagrywanie w pętli – wady
  3. Dlaczego trzeba formatować karty pamięci?
  4. Jak często formatować kartę?

Ciężka praca kamer samochodowych

Kamery samochodowe to urządzenia, które rejestrują obraz i dźwięk w pętli. Co to oznacza w praktyce? Wbudowana pamięć urządzenia i pamięć pochodząca z rozszerzeń jest ograniczona. Nawet najbardziej pojemne karty szybko się zapełniają zwłaszcza w przypadku, gdy obraz rejestrowany jest w wysokich rozdzielczościach. Po zapełnieniu dostępnego miejsca na karcie pamięci najstarsze nagrania są kasowane, a na ich miejsce pojawiają się nowe. Dzięki takiemu rozwiązaniu, cała, nawet najdłuższa podróż jest w każdej chwili nagrywana. Nie ma konieczności wymieniać karty. W przypadku pojawienia się zdarzenia, które chcemy, aby było zapisane na stałe, kamera umożliwia zapis tego incydentu trwale.

Nagrywanie w pętli – wady

Ciągły proces kasowania i nadpisywania danych mocno obciąża karty pamięci. Proces nagrywania nowych materiałów nie usuwa w całości całych nagrań. Wiele metadanych zostaje i nie jest kasowanych w trakcie nagrywania nowych treści. Te stare dane lądują w wirtualnym koszu na śmieci. Przypomina on kosz, który spotkamy w każdym mieszkaniu. Wszystkie niepotrzebne przedmioty lądują w nim. Dzięki temu w domu panuje porządek. Jednak raz na jakiś czas musimy opróżniać kosz na śmieci. W przeciwnym wypadku śmieci zaczęłyby się z niego wysypywać i w domu znów zapanowałby bałagan. Po opróżnieniu kosza możemy znowu bez przeszkód wyrzucać do niego niepotrzebne śmieci. Takie cykliczne opróżnianie jest również potrzebne w przypadku kart pamięci. Korzystamy wtedy z funkcji formatowania karty.

Dlaczego trzeba formatować karty pamięci?

Wielokrotne kasowanie starych danych i zapisywanie nowych skraca żywotność karty i może powodować jej uszkodzenie. Brak formatowania karty, a tylko nagrywanie w pętli powoduje błędy w jej funkcjonowaniu. Źle konserwowana karta pamięci może błędnie zapisać ważne dane, które mogą zostać na zawsze utracone. Lepiej nie podejmować tego ryzyka i regularnie formatować kartę pamięci. Oprócz błędów w zapisie i odczycie danych nieusunięte informacje mogą też wpłynąć na pojemność karty pamięci.

Jak często formatować kartę?

Już wiesz, że formatowanie karty pamięci jest ważne. Jak często należy to robić? Karty pamięci powinny być formatowane minimum 1 raz na tydzień. Brak formatowania karty w rejestratorze w dużej mierze skraca żywotność samego nośnika, który ma swoją określoną ilość cykli zapisu/odczytu danych. W związku z tym, po dłuższym czasie użytkowania tej samej karty microSD, może wystąpić błąd karty lub brak zapisywania nagrań. Regularne formatowanie oszczędzi nerwów i kosztów.