Czujnik ciśnienia opon – co to jest TPMS?

Czym jest czujnik ciśnienia opon w autach TPMS? Jaka jest różnica między pośrednim a bezpośrednim? Jak go zamontować w starszych autach, w których nie był jeszcze standardem? Zapraszamy do lektury.

Spis treści:

  1. Co to jest system TPMS?
  2. Jak działa system TPMS?
  3. Rozwiązanie dla aut bez systemu TPMS

Co to jest system TPMS?

Skrótem TPMS oznaczany jest system monitorowania ciśnienia w oponach. Jak sama nazwa wskazuje, system monitorowania ciśnienia w oponach to więcej niż jedno urządzenie. W rzeczywistości system TPMS obejmuje czujniki ciśnienia, nadajniki i odbiornik. Nie wszystkie systemy TPMS działają tak samo. Istnieją dwa rodzaje technologii TPMS – pośrednia i bezpośrednia.

Pośredni system TPMS nie mierzy ciśnienia w oponach. Tego rodzaju system w czasie rzeczywistym analizuje szybkość obrotową poszczególnych kół pojazdu. Korzystając z systemu ABS lub ESP sprawdza, czy koła na tej samej osi obracają się z tą samą prędkością.

Bezpośredni TPMS to system ostrzegawczy, który ostrzega kierowcę pojazdu o niebezpiecznej zmianie ciśnienia powietrza w jednej lub kilku oponach. Odczyty są dostarczane przez czujniki ciśnienia zamontowane wewnątrz każdej opony i przesyłane do komputera centralnego w celu wyświetlenia na desce rozdzielczej. Kontrolka ostrzegawcza na desce rozdzielczej i ostrzeżenie dźwiękowe powiadamiają kierowcę, jeśli ciśnienie spadnie o 25 proc.

Jak działa system TPMS?

Zarówno w przypadku pośredniego, jak i bezpośredniego systemu TPMS, w przypadku wykrycia niedopompowania opony o 25% lub więcej, na desce rozdzielczej pojawia się alert. Dzięki bezpośredniemu systemowi TPMS kierowcy są ostrzegani wcześniej, a jeśli samochód jest wyposażony w wyświetlacz TPMS z czterema oponami – mogą nawet zobaczyć odczyty dla każdej opony osobno. Jedną z największych wad pośredniego systemu TPMS jest to, że nie może wykryć, kiedy wszystkie cztery opony mają niskie ciśnienie, co może się zdarzać dość często, jeśli ciśnienie w oponach nie jest regularnie sprawdzane.

Rozwiązanie dla aut bez fabrycznego systemu TPMS

Wiele aut nie ma fabrycznie zamontowanych systemów TPMS. Utrata ciśnienia w oponach może doprowadzić do groźnych wypadków na drodze. Jeżeli zależy Ci na bezpieczeństwie, warto zamontować w aucie system TPMS. Z pomocą tu przychodzi firma 70mai i ich czujnik ciśnienia opon. Czujnik TPMS działa w połączeniu z kamerą 70mai Dash Cam M500. System informuje o zagrożeniu alertem głosowym. Dzięki dedykowanej aplikacji mamy podgląd stanu w każdej oponie w czasie rzeczywistym. Czujniki TPMS są lekkie i nie wpływają na prowadzenie auta. Są odporne na czynniki zewnętrzne, a bateria wystarczy na dwa lata użytkowania.