Jak działa tryb parkingowy w kamerach samochodowych?

Kamery samochodowe są coraz częściej kupowane przez kierowców, ponieważ nagrany materiał może zostać wykorzystywany, jako dowód wyjaśniający powstałe zdarzenie drogowe. Tym samym, kierowca, kupując kamerę, zabezpiecza swój interes, gdy sprawca kolizji uciekł z miejsca zdarzenia. Wiele kamer jednak nie służy tylko do rejestrowania obrazu podczas jazdy, lecz także monitoruje pojazd podczas jego całkowitego postoju. Mowa tutaj o trybie parkingowym. W tym artykule wyjaśniamy, na czym polega tryb parkingowy i jak ona działa.

Czym jest tryb parkingowy?

Współczesne wideorejestratory oferują o wiele więcej funkcji niż tylko rejestrowanie obrazu podczas kierowania pojazdem. Przykładem jest tryb parkingowy, który pozwala monitorować otoczenie pojazdu w czasie, gdy kierowcy jest poza nim. Dzięki tej funkcji możesz podczas swojej nieobecności na przykład zidentyfikować wandala, który z nudów zaatakował Twoje auto lub uczestnika ruchu uderzającego w nasz pojazd, manewrując swoim pojazdem i odjechał, nie powiadamiając nas o zdarzeniu. Tutaj właśnie z pomocą przychodzi tryb parkingowy zapisujący całe zajście aktu wandalizmu lub stłuczkę w czasie postoju naszego pojazdu.

Jak działa tryb parkingowy?

W przypadku braku trybu parkingowego przy standardowym użytkowaniu pojazdu wideorejestrator wyłącza się podczas gaszenia silnika. Korzystając z trybu parkingowego po wyjściu z samochodu, kamera cały czas nagrywa materiał wideo. Przykładowo wracając z zakupów, okazuje się, że podczas Twojej nieobecności ktoś uderzył w Twoje auto i odjechał – w takiej sytuacji idealnie odgrywa swoją rolę tryb parkingowy. Korzystając z takiej funkcji, masz szansę znaleźć sprawcę zdarzenia, ponieważ kamera mogła sfilmować przykładowo numer rejestracyjny pojazdu sprawcy.

Tryb parkingowy może działać w kilku trybach, co umożliwia dopasowanie konkretnej funkcji do potrzeb kierowcy. W ramach trybu parkingowego możemy wyróżnić trzy tryby. Pierwszy tryb motion detection (detekcja ruchu) pozwala na wykrycie ruchu. Gdy kamera rejestruje ruch, kamera zaczyna nagrywać obraz. Drugi tryb to time-lapse (nagrywanie poklatkowe). W ramach tej funkcji wideorejestrator robi zdjęcia, a następnie z ustrzelonych obrazów montuje materiał wideo. Ostatni tryb low-bitrate jest najczęściej wybierany przez kierowców. Tryb parkingowy w takiej formie pozwala na nagrywanie materiału o nieznacznie gorszej jakości w sposób ciągły, a długość filmu zależy od pojemności karty pamięci, znajdującej się w wideorejestratorze.

Bez stałego zasilania ani rusz

Aby móc w pełni korzystać z trybu parkingowego trzeba zapewnić urządzeniu stałe zasilanie. To warunek konieczny, ponieważ zgaszenie silnika powoduje w standardowym trybie wyłączenie wideorejestratora. Istnieją dwa popularne sposoby zapewniające stałe źródło prądu. Pierwszym rozwiązaniem jest podłączenie urządzenia do stałego obwodu elektrycznego za pomocą adaptera, natomiast drugim to montaż specjalnego powerbanku samochodowego.