Jakie zasilanie do kamery samochodowej?
Kupując kamerkę samochodową otrzymujemy nie tylko samo urządzenie, ale również dedykowany zasilacz. Większość modeli posiada zasilanie akumulatorowe, a niektóre z nich wyposażone są w kondensator. Czym się różnią i który rodzaj zasilania wybrać? Jak jeszcze możemy zasilić naszą kamerkę? Odpowiedzi znajdziesz w naszym dzisiejszym artykule!
- Zasilanie akumulatorowe czy kondensator?
- Włączenie kamery wraz z uruchomieniem zapłonu, a stałe jej zasilanie
- Czym jest adapter zasilania?
Zasilanie akumulatorowe czy kondensator?
Akumulatory zasilające kamerki samochodowe mają zazwyczaj dość małą pojemność, dlatego są w stanie czuwać maksymalnie do kilkunastu minut po odłączeniu zasilania przewodowego. Zasilanie podtrzymywane jest tylko po to, aby możliwe było wyłączenie lub włączenie urządzenia, kontrola i zmiana jego ustawień, czy zapisanie nagranego materiału. Wideo rejestratory, które wyposażone są w kondensator, również są w stanie funkcjonować po odłączeniu głównego zasilania. Kondensator to element elektryczny, który gromadzi ładunek (czyli pojemność). Podstawową różnicą jest jednak fakt, że kondensator nie jest w stanie podtrzymać działania urządzenia dłużej, niż przez kilka sekund. Z tego powodu ich montowanie w kamerach występuje znacznie rzadziej, chociaż są o wiele bardziej odporne na działanie czynników atmosferycznych, niż akumulatory.
Więcej o kamerach samochodowych tutaj.
Włączenie kamery samochodowej wraz z uruchomieniem zapłonu, a stałe jej zasilanie
To dobry moment, aby wspomnieć, że rejestrator uruchamia się przy włączeniu zapłonu, a nie silnika. To jeden z podstawowych mitów na temat kamer samochodowych. Kwestia ta jest szczególnie ważna w odniesieniu do kwestii stałego zasilania kamery, aby mogła ona działać również podczas postoju. Wszystko zależy od tego, jaką zapalniczkę posiada twoje auto. Jeśli zasilana jest stale, nie potrzebujesz inwestować w dodatkowe moduły zasilania. Jeśli jednak zapaliczka zasila się dopiero po przekręceniu kluczyka w stacyjce, niezbędny okaże się specjalny adapter – jeśli oczywiście chcesz, aby twoja kamerka działała non stop.
Czym jest adapter zasilania?
Adapter zasilania to urządzenie, które w trakcie postoju kontroluje napięcie zewnętrzne z akumulatora i umożliwia zasilanie kamery tak długo, aż napięcie spadnie poniżej dopuszczalnego poziomu. Wówczas moduł odcina zasilanie, a kamera przestaje działać, jednak sam akumulator pozostaje sprawny. Adapter z jednej strony podpinany jest do instalacji elektrycznej samochodu, a z drugiej podłączany do kamerki. Na rynku dostępne są również adaptery bardziej zaawansowane, które umożliwiają ustawianie innych granic krytycznych, jak np. temperatura lub czas pracy.